001.jpg

Мушкетеры. XVII век

Восточная Европа

img12.gif

Рисунки

 

Иллюстрации взяты из книги Сергея Шаменкова "Піхота українських гетьманів XVII - XVIIIст." Киев.

Офіцер піхоти європейського автораменту має той же комплект одягу, що й у мушкетера, тільки прикрашений кольоровим пір'ям на капелюсі, пишними шовковими бантами та стрічками на ногах; панчохи шовкові. Через плече - офіцерський шарф із коштовної шовкової тканини, з візерунчатим металевим галуном, через праве плече - портупея зі шпагою, обшита по краю галуном, застібається на пряжку. Додатково офіцер озброений протазаном, що символізує його офіцерський ранг та допомогає під час бою керувати жовнірами.

 

 

 

Офіцер, прапорщик надвірних рот гетьмана І.Виговського з прапором (1659 рік). Реконструкція виконана на основі малюнків Ван Вестерфельда, що зображають піхоту європейського автораменту; прапор відтворено згідно з привілеєм на герб, який вписано в Руську метрику на виконання сеймової ухвали1.

Згідно з малюнками ван Вестерфельда, офіцери піхоти європейського автораменту в бойових умовах ходили в таких саме довгих куртках, що й рядові мушкетери, - можливо, хіба тканина була кращого гатунку. Основною ознакою офіцера був кольоровий шарф з візерунчатим галуном. Офіцери також прикрашали свій одяг галунами, литими або галунними гудзиками, кольоровими бантами; панчохи були в'язані або зшиті з шовку чи з фламандського полотна. Шпажна портупея прапорщика шита золотом та з позолоченою фурнітурою. Капелюх прикрашений різнокольоровим пір'ям.

Прапор. Реконструкція виконана на основі польских піхотних прапорів, збережених у музейних колекціях Варшави та Стокгольма, та творів живопису. По білому шовковому полотнищу виписаний фарбою та золотом повний герб гетьмана І.Виговського в оточенні золотого лаврового вінка.

1. Czolowski A. Udostojnienie herbu Jana Wyhowskiego, hetmana wojsk zaporoskie, z r. 1659 // Miesiecznik heraldyczny. Tom II. - Lwow, 1909. - C.167: Пам'ятки історії Східної Європи. Том V: Руська (Волинська) метрика. Книга за 1652-1673 рр. Острог - Варшава - Москва, 1999ю Сю 152-153, n.42.

 

Кварцяні драгуни (піхота, яка пресувається на конях) Речі Посполитої (1648 рік). Спорядженнядрагуна було таким, як у звичайного піхотинця регіментів іноземного автораменту.

Драгун у капелюсі, криси з правого боку підхоплено мотузкою. На коротку сукняну куртку одягнуто шкіряний колет, поверх якого - шкіряний перев'яз із скілковим мушкетом, торбою з набоями та порохівницею. Через праве плече на шкіряному ремені висить західноєвропейська шпага. Сукняні штани, панчохи, підв'язані кольоровою стрічкою, та грубі жовнірські черевики завершують убір.

 

Цей драгун носить капелюха. Вояк вдягнутий у сукняну довгу куртку з гудзиками до пояса, сукняні штани, панчохи, черевики. Через ліве плече на перев'язі висять набої в дерев'яних капсулах ("дванадцять апостолів"), гніт, порохівниця. Озброений гнотовим мушкетом та шаблею на поясній шкіряній портупеї.

 

Мушкетер - у капелюсі, з хусткою на шиї, одягнений у куртку-прежусткор, яка вже аає велику кількість гудзиків по борту та на обшлагах рукавів. Цей вид одягу сформувався у війсиковому середовищі наприкінці Тридцятилітньої війни, у 40-х роках XVIIст. Протягом 1660-х років прежустокор перетвориться на відомий вид одягу - жустокор, який доиінуватиме в європейському одязі в кінці XVII та у XVIII ст. Через праве плече в мушкетера висить на шкіряній портупеї шпага європейського зразка, хоча мушкетери та драгуни частіше мали на озброєнні шаблю. Через ліве плече на ремені - торба з набоями. Широкі штани, довгі панчохи згідно з модою відгорнуто під коліном і підв'язано стрічкою, черевики вже набувають модних форм. Зброя - мушкет із кременевим замком.

 

 

Designed by Sydorak Roman. Copyright © 2010 Kiev .

No content from this web site may be reproduced or publicly reposted without express written permission!